Mimispánek radí: Jak na dětský spánek v prvním roce života
První rok života děťátka je rokem překotných změn. Děťátko prochází extrémním psychomotorickým vývojem, takže u něj snad každý měsíc, ne-li týden, vidíme obrovské změny. Jednou z nich je i ta, která se týká spánku.
Mimispánková tabulka pro inspiraci, jak dlouho a kolikrát za den by mělo miminko vzhledem k jeho věku spát.
Většina dětí okolo 12-15. měsíce přechází na jeden denní spánek. Ten jim pak zůstává delší dobu, takže maminky si jen upravují dobu večerky. Jak je vidět z tabulky, novorozenec spí přes den častěji, ale má večerku později. Čím méně "odpočinků" děťátko má, tím dříve ho pak ukládáme večer. Nicméně čas je orientační, protože co vyhovuje jednomu miminku, nemusí vyhovovat druhému. Každé potřebuje individuální přístup.
Jak poznat, že je čas na redukci denních odpočinků
- bojujete s večerkou
- miminko se budí brzy po uložení
- miminko má v noci bdělé okno okolo druhé hodiny nebo nad ránem
- brzy ráno se probouzí
- časté noční buzení
- platí jeden či kombinace výše uvedených bodů
Pokud u miminka pozorujete jeden nebo více z uvedených bodů, je s největší pravděpodobností čas na úpravu denních odpočinků. Nicméně i posunutí večerky na pozdější nebo naopak na dřívější dobu dokáže zázraky. Nesnažte se ale vše měnit najednou, dělejte to postupně. Pokud provádíte jakoukoliv změnu týkající se spánku, vydržte aspoň tři dny, abyste viděly, jestli má nějak efekt, nebo je třeba hledat jinou příčinu a upravit něco jiného.
Jestliže s vaším děťátkem procházíte náročnějším obdobím, vydržte a neváhejte mu poskytnou vaši náruč, aby se uklidnilo. Rodičovské objetí má kouzelnou moc... Věnujte vašim ratolestem co nejvíc lásky a hlavně trpělivosti a klidu. Ano, někdy je to náročné, ale děti nám to vrátí.
Veronika a Gabriela