Mimispánek radí: Jak pro dítě vybrat správnou postýlku a polštář
Správně vybraná postel a především kvalitní matrace zajistí, že se vaše miminko už od narození dobře vyspí a bude se správně vyvíjet. S polštářem ale počkejte, až trochu povyroste. Proč?
Jakmile se děťátko narodí, mnoho maminek zjistí, že postel 120 cm × 60 cm, kterou si pro své děťátko vysnily a nazdobily v jeho vlastním pokojíčku, je naprosto zbytečná. Setkáváme se také s tím, že většina postýlek nemá možnost sundání bočnice, takže není možné postýlku přisunout k posteli rodičů, což je také důvod, proč spousta dětí končí v jejich posteli.
Postýlku raději umístěte k posteli rodičů
Některým rodičům společný spánek vyhovuje, což je, pokud jsou dodrženy všechny zásady společného spánku, super. Jiným ale tento způsob nevyhovuje. Proto pro prvních několik měsíců doporučujeme postýlku k posteli rodičů přistavit. Také v případě porodu císařským řezem není možné dodržet pravidla pro bezpečný společný spánek, a proto je zapotřebí dětskou postýlku umístit k poseli dospělých.
Postýlku volíme vždy takovou, aby se dala
bezpečně připevnit k posteli rodičů, přičemž matrace musí těsně doléhat,
aby nikde nevznikla žádná díra. Kvůli bezpečnosti by v postýlce kromě
matrace a prostěradla nemělo být nic dalšího
Postýlka může růst s dítětem
Jakmile děťátko povyroste, máte na výběr ze tří variant: dětskou postel 120 cm × 60 cm, montessori nízkou postel nebo velkou dětskou postel. U velkých postelí, přestože jsou skoro u podlahy, volíme kvůli bezpečnosti bočnice, které děti ochrání před zraněním. Malým dětem, které se během spánku otáčejí jako hodinové ručičky, je třeba v posteli zajistit takové prostředí, aby se nezranily. Proto je vhodné bočnice obalit látkou nebo koupit postel, která už je obalené má.
Pro zajištění maximálního pohodlí a kvalitního odpočinku je důležité zvolit správnou výšku postele. Pokud jde o menší děti, měla by se pohybovat kolem 25 cm, aby si mohly do postele lozit samy. Cílem je totiž mimo jiné naučit je samostatnosti.
Postel ve výšce zhruba 45 cm je vhodná pro starší děti nebo i pro dospělé. Nejlepší variantou je však vybrat takovou postel, která "poroste" spolu s dítětem. Třeba takovou, u které je možné výšku nastavit pomocí vyměnitelných nožiček. Díky nim může být během chvilky vyšší třeba o 20 cm, takže v ní dítě může spát dalších pět let.
Matraci raději tvrdší, na polštář zatím zapomeňte
Naprosto nejdůležitější součástí postele je matrace. Abyste se u vašeho potomka nemuseli potýkat s růstovými deformacemi nebo skoliózou, vybírejte raději tvrdší matraci. Mnoho výrobců (za nás doporučujeme dětské matrace Träumeland) vyrábí takové, které jsou z jedné strany vhodné pro novorozené děti a z druhé pro batolata. Jakmile tedy váš potomek povyroste, matraci jen jednoduše otočíte. Výhodné také je, když je matrace prodyšná a má nepromokavý a jednoduše pratelný obal.
Mohlo by se zdát, že by měkoučký a nadýchaný polštář mohl být pro vaše děťátko příjemný. Jenže polštáře a vlastně veškeré měkké lůžkoviny pouze zvyšují možnost udušení, takže s nimi určitě počkejte. Přinejmenším do doby, než se stane batoletem. Polštář mu dopřejte až okolo 18. měsíce nebo klidně až ve dvou třech letech.
Veronika a Gabriela