Mimispánek radí: Jak vytvořit ideální prostředí pro usínání
Aby miminko rychle usnulo a dobře spalo, musí k tomu mít vhodné prostředí. Důležitá je nejen teplota v místnosti, ale také to, co má na sobě a kolem sebe.
Teplota v místnosti, kde miminko spinká, by měla být příjemných 18-20 °C. Miminko na spánek přiměřeně oblečte a dbejte na to, aby ho při odpočinku nikde nic netlačilo. I když se to zdá jako banalita, miminko se může vzbudit i kvůli tomu, že ho někde něco tlačí. Oblékáme ho tedy tak, aby mu nebyla ani zima, ani příliš teplo. Doporučujeme používat spací pytle, v kterých se miminko neodkope, nad ránem mu není horko ani zima a má v nich možnost volného pohybu.
Nejčastěji se setkáváme s tím, že se maminky bojí, aby miminko nebylo přehřáté. S tou obavou naprosto souhlasíme, protože vzhledem k bezpečnosti spánku, je to na prvním místě. Chtěly bychom ale i zmínit problém, s kterým se na nás maminky také často obracejí, a to zejména v letních měsících. Je to brzké vstávání, jehož nejčastější příčinou je zima. Když totiž miminko v létě ukládáte ke spánku, je večer ještě horko, a proto ho moc neoblékáte. Nicméně jak se blíží 4.-5. hodina ranní, ochlazuje se, a navíc může mít miminko i mokrou plínku. V tu chvíli je problém na světě! Maminka neví, proč se miminko budí, a myslí si, že už je vyspinkané. Proto ho vezme z postýlky a jde si s ním hrát. Pokud se situace opakuje několik nocí po sobě, i kdyby ráno už nebylo chladno, začne se miminko budit ze zvyku.
Jak poznat, že je miminku teplo?
- má zpocený a horký krk nebo záda
- příliš rychle nebo mělce dýchá
- často se probouzí
- okolní teplota je vysoká (teplo je i vám)
Jak poznat, že je miminku chladno?
- vrtí se v postýlce
- jeho spánek je neklidný
- preferuje polohu na bříšku
- schovává ručičky pod tělo
- často se budí a chce být chováno v náručí
- budí se mezi 4. a 5. hodinou ranní
- má studenou zadní část krku
Čím je pokojíček a hlavně postýlka „nudnější" (bez hraček, kolotočů, polštářků, obrázků), tím existuje menší riziko udušení nebo přehřátí miminka! A také se před spaním nebude zbytečně rozptylovat. Naopak bude usínat rychleji a bude i déle a klidněji spát.
Jaké zvolit světlo a kdy je dobré zatemnit?
Pokud v noci dítě potřebuje nakojit nebo přebalit, doporučujeme použít tlumené nebo červené světlo. Pokud je ještě nemáte, kupte zatemňovací závěsy, které jsou za nás „must-have“. Jste-li skeptičtí, není problém do oken na zkoušku (na několik dní) dát třeba kartonové krabice. A pokud uvidíte zlepšení spánku, můžete následně hledat estetičtější alternativy.
Také na dobu denních odpočinků, které probíhají v postýlce, doporučujeme místnost zatemnit. Přestože není stoprocentně prokázáno, že má takové zatemnění na spánek extrémní vliv, pokud můžeme eliminovat cokoliv, co by mohlo našemu miminku při spánku vadit, proč to nezkusit? Protože cirkadiánní (biologický) cyklus je již okolo 4. měsíce u většiny dětí vyvinutý, může zatemnění i při denním spánku hodně pomoci.
Jestliže nepoužíváte bílý šum, doporučujeme s ním teď začít. Bílý šum je konstantní zvuk (například zvuk moře nebo deště), který je uklidňující, a když se miminko v průběhu noci probudí, pomůže mu vytěsnit případné zvuky z okolí, čímž snáze „propluje" do další spánkové fáze. Existuje také několik mobilních aplikací, které můžete zkusit pustit, pokud si nebudete jisti, že bílý šum je pro vaše dítě to pravé. Mějte přitom ale na paměti, že zvuk nesmí být hlasitější než 60 dB. Nicméně na dlouhodobější použití doporučujeme kontinuální bílý šum, který se nespíná pláčem miminka, ale běží dlouhodobě.
Vytvořte dětem rutiny
Bylo prokázáno, že pravidelnost, opakování a klid chrání miminko před stresem. Snažte se proto dát dni i noci strukturu a pravidelnost. Ze začátku bývá vše „divoké", nicméně velice brzy s miminkem najedete na rozvrh, který bude vyhovovat vám i jemu.
Ve věku 3.-5. měsíců začínají děti rozpoznávat, co bude následovat po několikrát opakované činnosti. Děti rutinu milují! Proto pokud jste si ji ještě nevytvořili, je nyní ten správný čas. Večerní rutinu doporučujeme zhruba 30 minut dlouhou. Je přitom na každém rodiči, jestli bude dítě koupat denně nebo ne. Někteří rodiče v krátké každovečerní koupeli vidí benefit, nicméně rutina je něco, co jste schopni opakovat denně. Rutina či obecně předspánková hygiena je něco, co si sebou děti ponesou až do dospělosti. Vytvořte jim proto příjemné prostředí, pořiďte kvalitní matrace, ztlumte světlo a alespoň hodinu před spánkem nepoužívejte žádné „modré světlo" (televize, mobil, monitor počítače). A nezapomeňte vyvětrat a zajistit v místnosti příjemnou teplotu.
Veronika a Gabriela