Užijte si krásy podzimu

29.09.2021

Děti ke svému správnému vývoji potřebují přírodou. Čas, který v ní stráví, jim dá rozhodně víc než doba strávená u televize nebo s mobilem v ruce. Jedině kontakt s rostlinami, stromy, zvířaty a kameny v nich může vzbudit lásku k přírodě. Při kontaktu s přírodními materiály a při pohybu děti rozvíjejí jejich hrubou i jemnou motoriku. Navíc se učí vnímat krásu přírody a její proměny i zákonitosti v každé roční době. 


Podzim je jedna velká příležitost pro společné aktivity dětí a jejich rodičů. Jako bonus nabízí pobyt na čerstvém vzduchu posílení imunity, odolnost vůči nemocem a pozitivní vliv na duševní i tělesný vývoj. Navíc si krásné vzpomínky na příjemně strávené chvíle s rodiči v přírodě děti uchovají až do dospělosti. Chce to ale překonat lenost nás dospělých a vyrazit ven. A špatné počasí? To je jen výmluva dospěláků! Děti totiž milují kaluže, bývají nadšené i z prvního mokrého sněhu a vadit jim nebude ani vítr. Důležité je pouze správně zvolit oblečení, aby dětem nebyla zima a byly v suchu. 

Vůbec nejvděčnější jsou aktivity, které skýtají okamžitou odměnu. Děti rády sbírají oříšky, na kterých si můžou hned smlsnout. Pokud jich není dostatek popadaných pod stromy, větší kluci si je rádi srážejí klacíkem. Na dospělácích je, aby ohlídali, že se nikomu nic nestane a že si ani při jejich rozbíjení a vylupování nikdo neublíží. Děti se při tom naučí nejen to, jak se dostat k samotnému plodu plnému zdraví prospěšných tuků, ale také zjistí, že čerstvá slupka oříšků je hořká a je třeba ji šikovně oloupat. A také to, že slupky plodů i slupky celých vlašských ořechů dokážou pěkně barvit, takže hnědých prstíků se pak zbavujeme i několik dnů. A právě toho využívaly naše babičky, které si je schovávaly, sušily a na Velikonoce s nimi pomocí různých technik barvily vajíčka.

Snad nejoblíbenější podzimní aktivitou kluků je pouštění papírových draků. Pokud si tatínci troufají, můžou se s malými šikuly do výroby nějakého pustit. Nikdo se na ně ale nebude zlobit, když nějakého koupí v papírnictví. Pouštění draka není jen pro kluky, ale rády se ho účastní i holčičky. Je to tak ideální aktivity pro celou rodinu. 

Podzim je doba, kdy se sklízejí brambory. Až na výletě narazíte na nějaké pole, kde rostly a kde ještě po sklizni nějaké zbyly, určitě je seberte a odneste domů. Cestou dětem můžete vysvětlit, jak se děje onen zázrak, když zemědělci na jaře do země vloží jednu hlízu, na podzim jich vytáhnou mnohokrát víc. A že brambory jsou pro nás nejen základní potravinou, ale že je s nimi možné zažít i spoustu legrace. Můžete si s nimi vyhrát, až bude venku opravdu ošklivě, a spolu s dětmi z nich vytvořit zábavná bramborová razítka

Až napadne sníh a bude zima, přijde všem k duhu čaj. A nejlepší je samozřejmě takový, který je připravený ze surovin nasbíraných dětmi. Koncem září a v říjnu je ideální čas pro sběr a sušení šípků. Naučte je děti sbírat tak, aby si neublížily o ostré trny, a zkuste si při tom společně vzpomenout, jak to bylo s Šípkovou Růženkou. Později vám za vaši píli bude odměnou čaj z šípků, který měly v oblibě už naše babičky. Dobře totiž věděly, že je nejen plný vitamínů (hlavně vitamínu C), minerálů a dalších tělu prospěšných látek, ale působí i jako prevence proti nachlazení, zánětům a vzniku křečových žil.  

Z vycházek do podzimní přírody ale nemusíte nosit vždy jen něco, co se dá sníst nebo svařit na čaj. Podzimní příroda nabízí také spoustu obyčejné krásy. Stačí ji jen zvednout a vyzdobit si s ní domov. Pod korunami jírovce maďalu, který známe spíš jako kaštan, najdeme kulaté hnědé plody. A ty jsou ve spojení s dřevěnými špejlemi nebo párátky přímo ideální na výrobu kaštanových zvířátek. Různobarevné listí, žaludy a další plody poslouží pro výrobu podzimních věnců na dveře nebo jako dekorace do oken a na stůl. Použít je můžete tak, jak je vytvořila příroda, nebo je vyšperkovat pomocí barev a barevných papírových čtvrtek. 

Tip: Inspiraci na další podzimní tvoření a dekorace najdete také na našem Pinterestu.